  • Greenlee 18V Gator 25 Mm Insulated Cable Cutter (Tool Only) ESC25HVXB
Greenlee 25 mm Insulated Cable Cutter (Tool Only) ESC25HVXB FEATURES: Brush guarded head – helps avoid accidental contact with conductors. Tri-insulation barrier – Provides three (3) layers of protection (Patent Pending). 360° Rotating head – For improved agility in confined work spaces. Double -tap safety feature option -Prevents unintentional operation. Bluetooth communication Connects with Greenlee i-press App. Equipped with Intelli-crimp technology. 1000v Insulation. CUTTING RANGE: Max Diameter: 1 (25mm) dia; ACSR: 557 kcmil; Standard Guy Strand: 1/2″ (12mm) EHS Guy Strand: 3/8″ (10mm). SPECIFICATIONS: Sub Brand Gator Type Scissor Style Cutter Application ACSR; Guy Strand; Steel Standard IEC 62481-1; VDE; CSA; MET Tested Cutting Edge Hard Metal; ACSR Jaw Size .98 IN (25mm) Overall Length 18.25 IN (463mm) Handle Type In-line style with over molded rubber grip Jaw Material Hardened Steel “