  • Greenlee 18V Gator 20 Mm Insulated Cable Cutter W/ 120V Charger ES20HVX11
Greenlee 20 mm Insulated Cable Cutter w/ 120V Charger ES20HVX11 FEATURES: Brush guarded head – helps avoid accidental contact with conductors. Tri-insulation barrier – Provides three (3) layers of protection (Patent Pending). 360° Rotating head – For improved agility in confined work spaces. Double -tap safety feature option -Prevents unintentional operation. Bluetooth communication Connects with Greenlee i-press App. Equipped with Intelli-crimp technology. 1000v Insulation. CUTTING RANGE: Max Diameter: 3/4 dia; ACSR: 336.4 kcmil Merlin; Standard Guy Strand: 3/8″ dia; Ground Rod: 3/8″ dia; Rebar (SCH 60): 3/8″ dia; Soft Steel Bolts: 3/8″ dia. SPECIFICATIONS: Sub Brand Gator Type Scissor Style Cutter Application ACSR; Guy Strand; Steel Standard IEC 62481-1; VDE; CSA; MET Tested Cutting Edge Hard Metal; ACSR Jaw Size .78 IN (20mm) Overall Length 15.25 (387mm) Handle Type In-line style with over molded rubber grip Jaw Material Hardened Steel “