  • Greenlee 18V Gator 105mm Guillotine Remote Cable Cutter Kit ESG105LXR11
Greenlee 105mm Gator Guillotine Remote Cable Cutter; 120V Charger ESG105LXR11 FEATURES: Remote control cable cutter with end position blade recognition. Can be used in either hand held or remote configuration. Tool comes standard with remote control (BTC3GL); rigging harness (BTC3-LH); 120v Makita charger and two 4.0Ah batteries; Hard side metal case. SPECIFICATIONS: Type Guillotine Remote Cutter Application Remote Cable Cutter Standard IEC – 62841-1 Cutting Edge Soft Metal Cutting Range Max. Dia. with insulation = 4.13 (105mm) Jaw Size Max. Dia. with insulation = 4.13″ (105mm) Overall Length 23.75″ (604mm) Handle Type Pistol Configuration Jaw Material Hardened Steel Finish Black Oxide “