  • Crescent Tools Crescent 12″ Indexing Nail Puller DB12NP-06
Crescent 12″ Indexing Nail Puller DB12NP-06 Tackle your next renovation or demolition project with the latest innovations from Crescent. Our new tools are designed around powerful innovations that allow the user to attack projects from the best angle, adjust your tool to fit the task at hand, and just get the job done faster and easier than before. This series of tools offers a wide array of demolition and renovation tools. All Crescent pry bars have precision ground edges that make it easier to access tight spaces and help minimize damage to finished areas, as well as a crow bar end with a nail puller slot for standard crow bar use. Durable two-tone dual material grips provide comfort, control, and added safety.   FEATURES: Patented indexing head design indexes over 180 degrees and locks in 14 positions for better access and leverage High-Viz corrosion resistant finish to protect against rust and increase durability Raised striking surface allow for use with a hammer or mallet to help loosen and penetrate nails or boards   SPECIFICATIONS: Material Alloy Steel Overall Length 12″ Overall Height 0.8″ Overall Width 2.75″ Weight 1.9lbs   INCLUDES: (1) Indexing Nail Puller
Crescent Tools
Crescent Tools
  • Crescent Tools Crescent 11″ Locking C-Clamp W/ Regular Tips – Carded C11CCVN
  • Crescent Tools Crescent 11mm 12 Point Combination Wrench CCW22
  • Crescent Tools Crescent 14mm 12 Point Combination Wrench CCW25
  • Crescent Tools Crescent 12mm 12 Point Combination Wrench CCW23