  • Grandstream GRP2601W 2-Line Essential IP Phone
Description The Grandstream GRP2601W is a 2-line essential IP phone with dual-band Wi-Fi, HD audio, EHS headset support, and centralized management, perfect for professional and small business communication. Protocols/Standards SIP RFC3261, TCP/IP/UDP, RTP/RTCP, RTCP-XR, HTTP/HTTPS, ARP, ICMP, DNS(A record, SRV, NAPTR), DHCP, PPPoE, SSH, TFTP, NTP, STUN, SIMPLE, LLDP-MED, LDAP, TR-069, SNMP, 802.1X, TLS, SRTP, IPv6 Network Interfaces Dual switched auto-negotiation 10/100 Mbps Ethernet ports, integrated PoE (GRP2601P only) Wi-Fi GRP2601W, Single frequency, 2.4 GHz, 802.11 b/g/n/ax (2.4G only) Graphic Display 132 x 48 (2.41’’) LCD display Feature Keys 4 XML programmable context sensitive soft keys, 5 (navigation, menu) keys. 8 dedicated function keys for: MESSAGE(with LED indicator), TRANSFER,HEADSET, MUTE, SEND/REDIAL, SPEAKERPHONE, VOL , VOL- Voice Codecs and Capabilities Support for G.729A/B, G.711µ/a-law, G.726, G.722(wide-band), G.723.1 ,iLBC, Opus, in- band and out-of-band DTMF(in audio, RFC2833, SIP INFO), VAD, AEC, CNG, PLC, AGC, AJB Telephony Features Hold, transfer, forward, 5-way conference, call park, call pickup, downloadable phonebook(XML, LDAP, up to 2000 items), call waiting, call log(up to 800 records), off-hook auto dial, auto answer, click-to-dial, flexible dial plan, hot-desking, personalized music ringtones and music on hold, server redundancy and fail-over Auxiliary Ports RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics & Jabra &Sennheiser headsets) Base Stand Yes, 1 angle position available (45°), Wall Mountable (*wall mount sold separately) QoS Layer 2 QoS (802.1Q, 802.1P) and Layer 3 (ToS, DiffServ, MPLS) QoS Security Ordinary user and administrator level passwords based on SHA-256 and SHA-256 sess authentication, SIP authentication algorithms based on SHA-256, SHA-256 sess, SHA-512/256, SHA-512/256 sess, MD5 sess. AES security profile, SRTP, TLS call encryption, 802.1X media access control. Multi-language English, Chinese, Korean, Japanese, German, Italian, French, Spanish, Portuguese, Russian, Croatian and more Upgrade/Provisioning Firmware upgrade via FTP/TFTP / HTTP / HTTPS, mass provisioning using GDMS/TR- 069 or AES encrypted XML configuration file Power & Green Energy Efficiency Universal Power Supply Input 100-240VAC 50-60Hz; Output 5VDC, 600mA;PoE: IEEE802.3af Class 1, 3.84W; IEEE802.3az (EEE) (GRP2601P Only) Temperature and Humidity Operation: 0°C to 40°C Storage: -10°C to 60°C Humidity: 10% to 90% Non-condensing Package Content GRP2601/2601P/2601W phone, handset with cord, base stand, universal power supply (not included with GRP2601P), network cable, Quick Installation Guide Physical Dimension: 208mm (L) x 180mm (W) x 63.4mm (H) (with handset) Unit weight: 650g (651g for GRP2601W); Package weight: 810g (860g for GRP2601) GRP2601/GRP2601P Compliance FCC: Part 15 Class B; FCC Part 68 HAC; CE: EN 55032; EN 55035; EN 61000-3-2; EN 61000-3-3; EN 62368-1; RCM: AS/NZS CISPR32; AS/NZS 62368.1; AS/CA S004; IC: ICES-003; CS-03; GRP2601W Compliance CE: EN 300 328; ETSI EN 301 489-1; ETSI EN 301 489-17; EN 55032; EN 55035; EN IEC 61000-3-2; EN 61000-3-3; EN IEC 62368-1;EN IEC 62311. UKCA: EN 300 328; ETSI EN 301 489-1; ETSI EN 301 489-17; BS EN 55032; BS EN 55035; BS EN IEC 61000-3-2; BS EN 61000-3-3; BS EN IEC 62368-1;BS EN IEC 6