  • WD1380-LV Outdoor IP55 4RU cabinet rack
Description Model No WD1380-LV Description Outdoor IP55 4RU cabinet rack for up to 8 x US2000 or 6 x US3000/UP2500, or 4 US5000-B series 19″ units – comes pre-wired Application Back-up systems for office computers, data centres, Banks, hospitals, Schools & Infrastructure Applications Width 600mm Height 1380mm Length/Breadth/Depth 450mm Brand The WD1380-LV Outdoor Cabinet is the perfect solution for housing your Pylontech Low Voltage Energy Storage systems (ESS). This cabinet may also be used for the Pylontech UP2500 24 Volt Range. Please note. This cabinet comes standard with a 48Vdc fan. A Victron ORION-Tr 24/48-2.5A (120W) DCDC converter will be required if using the UP2500 Range. The Cabinet features: Robust construction IP55 Rated exhaust fan to keep batteries cool Waterproof seals to reduce water & dust ingress Waterproof threading holes 3 Point lock on the cabinet door for security Comes Pre-Wired and terminated as in images below Suitable to house:  US2000 x 8 batteries  UP2500 x 6 batteries  US3000 x 6 batteries  US5000 x 4 batteries
Rack Mounted Batteries
Rack Mounted Batteries
  • PylonTech HV CABLE KIT
  • Victron DIN35 Adapter Medium (2 pcs)
  • ALM12 Medium Battery & Power Conversion Specialty Cabinet Enclosure
  • H48050 48V 50Ah 2.4kWh high voltage battery module for Pylontech PowerCube
  • UP2500 25.6V 111Ah 2840Wh rack mounted battery module LiFePO4 8S3P
  • PHANTOM-G1/G2-41/6-B Black IP20 cabinet rack
  • VE.Can to CAN-bus BMS Type A Cable 1.8m
  • OD1310-LV Outdoor IP55 cabinet rack
  • PYLONTECH WM0543 Indoor IP20 wall mount cabinet rack
  • ALS8 Small Battery & Power Conversion Specialty Cabinet Enclosure
  • VE.Can to CAN-bus BMS Type B Cable 1.8m
  • SC1000-100S BMS controller PowerCube
  • H48074 48V 74Ah 3.55kWh high voltage battery module suitable for Pylontech PowerCube H2 series