  • SC1000-100S BMS controller PowerCube
Description Model No SC1000-100S Description BMS controller for 5-15 high voltage battery modules used with the PowerCube H1 & H2 Series Chemistry Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) Width 442mm Height 132mm Length/Breadth/Depth 390mm Weight 8200g Brand Pylontech SC1000-100S BMS Controller for use with the PowerCube H1/H2 High Voltage series *Please note this is a component of the PowerCube H1/H2 range of ESS Modules   PowerCube-H1 / H2 Range is a high voltage battery storage system, based on lithium iron phosphate battery, is one of new energy storage products developed and produced by Pylontech. It can be used to provide reliable power for various types of equipment and systems. PowerCube-H1 / H2 Range is especially suitable for applications requiring high power & long cycle life, where limited installation space is available. PowerCube-H1 / H2 Range has 3 levels of BMS (battery management system) control, which can manage and monitor cell information including voltage, current and temperature. What’s more, the BMS can balance cell charging and discharging to extend cycle life. Multiple battery strings can be connected in parallel to expand capacity and power.   Features & Benefits of the PowerCube ESS: Vertical industry integration chain Modular Design with differentdensity for all applications Flexible Voltage range from 100Vdc to 1000Vdc 3 Levels of battery management to provide the ultimate reliability and control in Paralleled systems with a MBMS Rack Mounted or Container based systems available Safety Cert. CE,TüV, UL, RoHS, UN38.3, IEC62619, IEC62040, IEC62477, IEC61000-6-2,IEC61000-3 Clean Energy Council Approved models available (CEC) Warranty: The PowerCube comes with a standard warranty of Ten (10) years. Specifications:  Working Voltage (Vdc)  200-1000  Operating Voltage (Vdc)  200-1000  Max. Charge Current (A)  100  Discharge Voltage (Vdc)  200-1000  Max. Discharge Current (A)  100  Self Consumption Power (W)  8  Dimensions (LxWxH – mm)  442 x 390 x 132  Weight (kg)  8.2  Communication  RS485 / CAN  Protection Class  IP20  Operation Life  15 Years  Operation Temperature  -20~65℃  Storage Temperature  -40~80℃  Product Certificate  TÜV, CE
Rack Mounted Batteries
Rack Mounted Batteries
  • UP2500 25.6V 111Ah 2840Wh rack mounted battery module LiFePO4 8S3P
  • PHANTOM-G1/G2-41/6-B Black IP20 cabinet rack
  • ALM12 Medium Battery & Power Conversion Specialty Cabinet Enclosure
  • VE.Can to CAN-bus BMS Type A Cable 1.8m
  • PYLONTECH WM0543 Indoor IP20 wall mount cabinet rack
  • H48050 48V 50Ah 2.4kWh high voltage battery module for Pylontech PowerCube